Wybierz oddział

Relacja z Europejskiego Turnieju Olimpiad Specjalnych w Bocce - Lodi we Włoszech 30.03-05.04.2009 r.

28.05.2009

Maria Zając - złotą medalistką w bocce

W październikowym numerze „ Ziemi Bocheńskiej ” opisywaliśmy sukcesy w bocce (czyt. bocze) uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni. Wśród nich była również tytułowa bohaterka tego artykułu – Maria Zając, która na Ogólnopolskim Turnieju Olimpiad Specjalnych w Bocce w Koninie zdobyła we wrześniu 2008 roku w grze indywidualnej medal srebrny, natomiast w grze deblowej złoty.

Dzięki tym wynikom Marysia zakwalifikowała się do ogólnopolskiej drużyny, spośród której byli losowani zawodnicy na europejski turniej w bocce.

Oprócz niej Małopolskę reprezentowało jeszcze dwoje uczniów: Diana Bochenek i Daniel Rzeźnicki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie.

W styczniu b.r. otrzymaliśmy informację z Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych w Warszawie o wyniku losowania zawodników na Europejski Turniej Olimpiad Specjalnych w Bocce, który miał się odbyć we włoskim Lodi (prowincja Lombardia, okolice Mediolanu). Wśród ośmiorga zawodników reprezentujących Polskę znalazło się troje ww. uczniów z Małopolski, dwoje z województwa Świętokrzyskiego: Rafał Żywczyk i Łukasz Bernatek, dwoje z Wielkopolski: Teresa Hęćka i Anna Wiśniewska oraz jeden zawodnik z woj. Mazowieckiego Dariusz Bruździak.

Wśród trenerów znaleźli się P. Dariusz Stachura – świętokrzyskie, P. Szymon Ciesielski – wielkopolskie oraz kierownik ekipy i trener M. Zając - Izabela Dąbrowska – Pląder nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.

 Cała ekipa, zawodnicy wraz z trenerami, przed wyjazdem do Włoch, wzięła udział w obozie przygotowującym do Turnieju, który odbył się w dn. 05.03 -11.03.2009 r. w Skarżysku Kamiennej.

Organizacją tego przedsięwzięcia zajął się w.w. Dariusz Stachura, który oprócz zapewnienia nam komfortowych warunków mieszkalnych i żywieniowych w Hotelu „Promień” zorganizował nam doskonałe miejsce do codziennych i wielogodzinnych treningów w tamtejszej Sali konferencyjnej. Zawodnicy mogli częściowo poczuć klimat zawodów, gdyż mieliśmy tam dwa bocciodromy (korty do gry), gdzie odbywały prawdziwe rozgrywki między poszczególnymi zawodnikami w singlach, deblach oraz grach drużynowych. Wszystkie rodzaje meczów były zakończone dekoracją i wejściem na podium.

Każdy dzień był poświęcony bardzo intensywnym treningom doskonalącym technikę i strategię gry. Oprócz tego bardzo ważnym celem, jaki realizowaliśmy podczas obozu było przygotowanie zawodników pod względem psychicznym, musieliśmy bowiem przewidzieć wszelkie ewentualności z jakimi będą musieli się zmagać nasi podopieczni podczas prawdziwych zawodów. W trakcie naszego pobytu w Skarżysku Kamiennej mieliśmy możliwość korzystania z zajęć hydroterapii w świętokrzyskich krytych pływalniach: w Skarżysku, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Nowinach. W ramach relaksu mogliśmy pograć w „piłkarzyki” lub poćwiczyć na zajęciach aerobiku. Ponadto mieliśmy możliwość zwiedzenia jednej z największych atrakcji kielecczyzny jaką jest Jaskinia „Raj”.

Z każdym dniem obozu zauważaliśmy znaczny wzrost formy u naszych zawodników, ich rzuty były coraz celniejsze i bardziej precyzyjne, co zaprocentowało później na zawodach. Po dwutygodniowym pobycie w domu nadszedł dzień wyjazdu do Włoch.

Cała ekipa zjawiła się w Warszawie już 29.03.2009r. w celu dobrania strojów reprezentacyjnych dla poszczególnych zawodników. Nocleg i wyżywienie zapewniono nam w  Hotelu „Stegny” w Warszawie. Następnego dnia wyruszyliśmy na podbój Italii.

30.03.2009r. w poniedziałek o godzinie 7.50 wystartowaliśmy z Portu Lotniczego „Okęcie” im. F. Chopina w Warszawie.  Po dwóch godzinach lotu byliśmy już na miejscu, tzn. na lotnisku Malpensa w Mediolanie, gdzie czekał na nas nasz wolontariusz i tłumacz – Blerty Hysa wraz Panen Achille Cesari - radnym do spraw sportu przy Urzędzie Miejskim w Tavazzano con Villavesco. Po ponad godzinnej podróży z Mediolanu dotarliśmy do „Vasken Boys”, gdzie
odbywało się zgłoszenie i rejestracja ekip z poszczególnych krajów. Następnie przewieziono nas do hotelu „Laus Residence Albergo” w Lodi Vecchio, gdzie mieliśmy zarezerwowane noclegi i wyżywienie. Po krótkim odpoczynku i lunchu w restauracji „Lo Scoglio” (tu po raz pierwszy skosztowaliśmy włoskich specjałów) udaliśmy się do Ratusza Tavazzano con Villavesco, gdzie zostaliśmy uroczyście powitani przez Burmistrza Pana Giuseppe Stroppa, społeczność lokalną oraz z uczniów tamtejszej szkoły podstawowej.

Podczas tej konferencji mieliśmy okazję porozmawiać o tym , czym dla naszych zawodników jest gra w bocce, jak to się wszystko zaczęło i jak długo trenują. Każdy z uczestników otrzymał z rąk Burmistrza symboliczny upominek wraz z imiennym Certyfikatem Uczestnictwa w Europejskim Turnieju w Bocce. Po oficjalnym spotkaniu udaliśmy się do „Pizzeria Marina” na kolację integracyjną z tamtejszą młodzieżą niepełnosprawną i jej opiekunami. Po posiłku przewidziano dla nas jeszcze jedną atrakcję - dyskotekę w pobliskiej Bibliotece Publicznej.

We wtorek 31.03.2009 wzięliśmy udział w programie aklimatyzacyjnym, podczas którego zwiedzaliśmy Centrum Hipoterapii w „Battasimo della Sella” w Modignano.

Zawodnicy mogli nie tylko oglądać konie, ale czynnie uczestniczyli w zajęciach związanych z pielęgnacją zwierząt. Następnie każdy z nas mógł dosiąść wierzchowca i poddać się ćwiczeniom proponowanym przez instruktora. Po zajęciach z hipoterapii zjedliśmy obiad i udaliśmy się do tamtejszego, zabytkowego kościoła, który mogliśmy zwiedzić dzięki uprzejmości miejscowego księdza proboszcza. Po południu większość ekipy zwiedzała Lodi Vecchio m.in. Kościół San Sebastiano i starówkę natomiast delegacja 2 zawodników wraz z szefem ekipy udała się do Lodi na uroczyste powitanie wszystkich reprezentacji i spotkanie z organizatorami turnieju.

Środa 01.04.2009 r.

To pierwszy dzień próby dla naszych zawodników. W tym dniu bowiem odbywały się preeliminacje, na podstawie których kwalifikowano zawodników do poszczególnych grup sprawnościowych.

Około godziny 15.00 wróciliśmy do hotelu w celu przygotowania się do wzięcia udziału w uroczystym otwarciu turnieju.

O godzinie 17. 00 reprezentacje wszystkich 19 krajów zgromadziły się na zabytkowym Rynku w Lodi, skąd barwnym korowodem przemaszerowaliśmy wszyscy przez całe miasto do miejsca, gdzie miała nastąpić Ceremonia Otwarcia Zawodów. Wszystkie ekipy, w porządku alfabetycznym zajmowały wyznaczone im miejsca. Spośród poszczególnych krajów wytypowano po jednym zawodniku do wniesienia flagi, od nas tego zaszczytu dostąpił Łukasz Bernatek, który spisał się w tej roli znakomicie. Potem nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego, a uczynił to jeden z reprezentantów Szwajcarii.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników uroczystości zaprezentowano nam bogaty program artystyczny, podczas którego mogliśmy podziwiać gimnastyczkę w tańcu z piłką, obręczą oraz kaskaderskie wręcz wyczyny rowerzysty, który wjeżdżał i zjeżdżał na jednym kole po schodach, jeździł tyłem, przeskakiwał na rowerze przez palącą się linę itp. Na zakończenie wszyscy mogliśmy trochę wspólnie potańczyć w rytmie lubianych i znanych na cały świat włoskich piosenek.  

Późnym wieczorem wróciliśmy do naszego hotelu by następny dzień wykorzystać już na walkę z rywalami.

Czwartek 02.04.2009r.

W tym dniu odbywały się gry deblowe:

  • Łukasz Bernatek, Rafał Żywczyk
  • Dariusz Bruździak, Daniel Rzeźnicki
  • Teresa Hęćka, Anna Wiśniewska
  • Maria Zając, Diana Bochenek

To dzień wielkiej próby dla naszej ekipy. Po raz pierwszy zawodnicy muszą się wykazać nie tylko precyzją rzutów, ale także odpornością psychiczną w celu pokonania przeciwników, dla których bocce jest grą narodową ( graliśmy bowiem m.in. z deblami z Włoch).Wszelkie decyzje związane ze strategią gry zawodnicy musieli podejmować sami, gdyż tego wymagał regulamin zawodów. Ze zniecierpliwieniem i obawami czekaliśmy na kolejny dzień rozgrywek, w którym miały być rozgrywane mecze drużynowe.  Jednak zanim to nastąpiło, mieliśmy zaplanowaną uroczystą kolację pożegnalną z naszymi miłymi gospodarzami tzn. Panem Achille Cesari oraz jego współpracownikami w Tavazzano.

Po posiłku przewidziano dla nas jeszcze krótką dyskotekę w Quartiano.

Piątek 03.04.2009r.

Dzień rozpoczął się od dokończenia gier deblowych, których nie zdążono rozegrać w czwartek. Dla naszej ekipy był to bardzo szczęśliwy czas, ponieważ pokonaliśmy innych i zdobyliśmy dwa złote medale!

Zwycięzcami i szczęśliwymi zdobywcami są:

  • Dariusz Bruździak, Daniel Rzeźnicki
  • oraz Maria Zając, Diana Bochenek

Pozostałe deble uplasowały się:

  • Teresa Hęćka, Anna Wiśniewska - na  IV miejscu
  • Łukasz Bernatek, Rafał Żywczyk - na  VI miejscu.

Po zakończeniu gier deblowych przystąpiono do rozgrywek między drużynami, niestety z powodu dużej ilości grających mecze drużyn podzielono na dwa dni. W międzyczasie zawodnicy, którzy nie rozgrywali aktualnie meczów, mieli okazję skorzystać z masażu, mogli spróbować swoich sił i wytrzymałości na rowerach stacjonarnych, mogli zagrać w siatkówkę lub w piłkę nożną lub nauczyć się wybijania piłeczki golfowej pod okiem instruktora do gry w golfa. Na koniec dnia przewidziano dekorację debli. Byliśmy bardzo szczęśliwi i dumni z naszych „złotek”.

Sobota 04.04.2009r.

Kolejny dzień rozgrywek drużynowych. Nasi zawodnicy dają z siebie naprawdę dużo, starają się wdrażać w życie wszystkie nasze wczorajsze wskazówki, których udzielaliśmy im poprzedniego dnia przy kolacji. Nie zawiedli nas i dzisiaj, gdyż drużyna chłopców pokonała wszystkich rywali i mamy kolejny złoty medal.

Trochę gorzej wypadła drużyna dziewcząt, które zajęły IV miejsce.

W tym dniu odbywały się również gry singli, jednak z naszej ekipy żaden z zawodników nie brał w nich udziału. Na zakończenie dnia odbyła się dekoracja drużyn i zawodników, którzy grali pojedynczo.

Nasi chłopcy: Daniel Rzeźnicki, Dariusz Bruździak, Rafał Żywczyk i Łukasz Bernatek prezentowali się w złotych medalach naprawdę pięknie. Pokonali dwie bardzo mocne drużyny z Włoch co odbiło się wielkim aplauzem dla Polaków ze strony publiczności. Po dekoracji udaliśmy się na kolację do naszego hotelu. O godzinie 20.00 wyjechaliśmy do San Martino, gdzie w hali sportowej miała odbyć się ceremonia zamknięcia Turnieju. Organizatorzy po raz kolejny przewidzieli dla zawodników dodatkowe atrakcje. Obejrzeliśmy bowiem występy taneczne grupy dzieci niepełnosprawnych, mieliśmy możliwość obejrzenia i wysłuchania koncertu miejscowych piosenkarzy i oczywiście na zakończenie odbyła się dyskoteka. Późnym wieczorem powróciliśmy do hotelu, gdzie dokończyliśmy pakowania naszych bagaży.

Niedziela 05.04.2009r.

I to już kres naszych wojaży. O godzinie 8.00 przyjechał po nas autobus, którym zawieziono nas do Mediolanu na lotnisko Malpensa. Tu serdecznie pożegnaliśmy się z naszym wolontariuszem Blertim i po odprawie paszportowej  udaliśmy się do samolotu.

Wystartowaliśmy o godzinie 10.55, a w Warszawie byliśmy o 12.30. Tu szybko przepakowaliśmy nasze bagaże i poszczególne ekipy udały się do swoich miejsc zamieszkania.

                                                                                                   
Izabela Dąbrowska-Pląder

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.