Wybierz oddział

Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych

25.11.2012

W dniu 20 listopada 2012 roku w SOSW nr 3 w Krakowie odbył się V Małopolski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych przygotowany przez pracowników Ośrodka (koordynatorem programu MATP w regionie jest pani mgr Agnieszka Żychowicz) z pomocą 30 studentów fizjoterapii (st. drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne). Była to NIEZWYKŁA IMPREZA, w czasie której 40 zawodników z całej Małopolski zaprezentowało swoje umiejętności ruchowe. Uczestnikami były osoby niepełnosprawne zarówno intelektualnie jak i ruchowo. Reprezentowali oni sekcje działające przy szkołach specjalnych, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, warsztatach terapii zajęciowej oraz domach pomocy społecznej z Myślenic, Tarnowa, Słomnik, Radwanowic i Krakowa.

Całą imprezę rozpoczęły uroczyste przemówienia sponsorów i organizatorów z gościnnym udziałem służb mundurowych oraz część artystyczna przygotowana i wykonana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 przy ul. Praskiej 64 i ich opiekunów. Po złożeniu przysięgi przez uczestników, przystąpili oni do wykonywania prób Dnia Treningowego MATP. Konkurencje przygotowane i przeprowadzone przez studentów I roku fizjoterapii AWF w Krakowie (dzielnie współpracowali studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych) odbywały się według ustalonej kolejności (zgodnie z Regulaminem Dnia Treningowego MATP). Część zawodników wykonywała konkurencje samodzielnie inni z pomocą. Sędziowie, którymi byli studenci fizjoterapii oceniali jak dobrze uczestnicy radzili sobie ze swoimi konkurencjami.

Na uwagę zasługuje profesjonalizm i miła aparycja sędziów! Widownia nagradzała gromkimi brawami wysiłki zawodników. Pomimo, iż MATP nie polega na rywalizacji między uczestnikami to każdy z nich chciał zaprezentować swoje maksymalne możliwości i dlatego przez cały czas nie brakowało emocji. Nad płynnością przebiegu imprezy i zabawy czuwały urocze wodzirejki. W przerwie między konkurencjami studenci urządzili wspólną zabawę taneczną, w trakcie której przebojem była „Makarena”. Uczestnicy, którzy oczekiwali na swoje konkurencje mogli znaleźć rozrywkę również poza salą gimnastyczną. Zawodnicy po każdej konkurencji byli odznaczani, a kiedy wszyscy wykonali swoje zadania zostali nagrodzeni upominkami.

Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) jest to program rehabilitacyjno-treningowy skierowany do osób które z powodu znacznej niepełnosprawności intelektualnej i/lub fizycznej nie mogą brać udziału w dyscyplinach oficjalnych Olimpiad Specjalnych. W odróżnieniu od tych ostatnich nie ma w MATP ściśle określonych zasad co jest istotnym ułatwieniem dla uczestników.

Dzięki uczestnictwu w Programie Treningu Aktywności Motorycznej poprawia się sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa uczestników. Udział w Dniu Treningowym daje również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w dużym oficjalnym wydarzeniu sportowym.

Na udział w zawodach uczestnicy – uczniowie i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym czekają cały rok. Dzień Treningowy daje im szansę na zaistnienie jako prawdziwym sportowcom oraz możliwość odniesienia sukcesów. Organizatorzy opisując Dzień Treningowy podkreślają korzyści z niego płynące oraz możliwość wykorzystania przez fizjoterapeutów w pracy zawodowej doświadczeń wyniesionych ze zrealizowanych w ten sposób zajęć praktycznych w ramach przedmiotu Adaptowana aktywność fizyczna:

„Realizacja w codziennej rehabilitacji Programu Treningu Aktywności Motorycznej pozwala pokonywać indywidualne ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Z uwagi na swoje ograniczenia w poruszaniu i trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych ważnym elementem uczestnictwa zawodników w MATP jest możliwość integracji z wolontariuszami i innymi uczestnikami, ponieważ osoby te zwykle przebywają w zamkniętym kręgu społecznym. Część główną Dnia Treningowego stanowiła prezentacja określonych regulaminem ćwiczeń na 3 poziomach trudności. W zawodach nie było rywalizacji, a wzajemny doping. Integralną częścią zawodów jest udział zawodników w zajęciach o charakterze sensomotorycznym w  doskonale wyposażonych salach terapeutycznych naszego Ośrodka : Sali Doświadczania Świata, salach Integracji Sensorycznej i Rehabilitacyjnej.

Tak, jak w poprzednich latach zawody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu studentów Wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pracownicy uczelni od samego początku wspierają naszą działalność identyfikując się z ideą programu Dnia Treningowego jako niezwykłego programu dla dzieci i młodzieży z największymi trudnościami ruchowymi i intelektualnymi. Dla studentów jest to wspaniała lekcja integracji i okazja do zdobywania doświadczeń zawodowych” (ze strony: http://podwawelski.pl).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólna zabawę!

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

DARCZYŃCA

Darczyńca

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.